Higiena dzieci

HIGIENA JAMY USTNEJ TWOJEGO DZIECKA. Aby DBAĆ O ZĘBY TWOJEGO DZIECKA W KAŻDYM OKRESIE ROZWOJU.

DLACZEGO HIGIENA JAMY USTNEJ JEST WAŻNA.

Od samego początku.

Jako rodzic jesteś pierwszym nauczycielem Twojego dziecka i często osobą, która będzie ono naśladować. Dlatego wpajanie dziecku prawidłowych przyzwyczajeń w utrzymaniu higieny jamy ustnej zaczyna się od Ciebie.

O zęby mleczne dziecka należy dbać, ponieważ pomagają one podczas zmiany z pokarmu płynnego na stały. Są również istotne podczas rozwoju mowy i zapewniają odpowiednią ilość miejsca do wyrośnięcia zębów stałych.

Tak jak zęby dorosłych, zęby dzieci są zagrożone płytką nazębną. Jest to nagromadzenie bakterii w ustach, które jeśli nie są regularnie usuwane, mogą spowodować próchnicę, choroby dziąseł, a nawet utratę zębów.

Stosowanie odpowiedniej szczoteczki oraz sprawienie, że szczotkowanie stanie się dobrą zabawą spowodują, że czyszczenie zębów będzie czynnością, którą Twoje dziecko polubi i będzie traktować przychylnie. Wizyty u stomatologa nie będą dla niego czymś budzącym strach. Połączenie zachęty z Twojej strony, codziennego efektywnego czyszczenia zębów, odpowiedniej diety oraz regularnych wizyt u stomatologa, pomoże zapewnić Twojemu dziecku zdrowe zęby i dziąsła na całe życie.

JAK ROZWIJAJĄ SIĘ ZĘBY DZIECI.

Podczas naszego życia mamy dwa zestawy zębów. Pierwszy zestaw, zwany zębami mlecznymi, jest zwykle kompletny w wieku trzech lat. Zęby stałe zaczynają się pojawiać około szóstego roku życia.

Etap pierwszy
Zęby mleczne zaczynają pojawiać się w wieku sześciu miesięcy. Zwykle na pierwsze urodziny dziecka górne i dolne środkowe siekacze są już na miejscu.

Etap drugi
Podczas drugiego etapu życia dziecka, 20 zębów mlecznych rośnie nadal. Wszystkie są na swoim miejscu w wieku mniej więcej trzech lat.

Zęby stałe zaczynają się pojawiać około szóstego roku życia i rosną do czternastego. "Zęby mądrości" pojawiają się zwykle w wieku około szesnastu lat. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i czas, kiedy rosną zęby, może być różny.

Etap trzeci
Jest to moment, kiedy zaczynają się pojawiać pierwsze zęby stałe. W wieku sześciu lat mleczne środkowe siekacze wypadają. Górne mleczne środkowe siekacze wypadają między siódmym a ósmym rokiem życia
Pamiętaj! W wieku sześciu lat za ostatnimi zębami mlecznymi wyrastają stałe zęby szóste Tam nic nie wypada!!!

Etap czwarty
Pojawiają się zęby stałe i rosną do trzynastego roku życia. "Zęby mądrości" mogą pojawić się około szesnastego roku życia.

Wyrzynanie zębów stałych:
1 Środkowy siekacz 7-8 lat
2 Boczny siekacz 8-9 lat
3 Kieł                     11-12 lat
4 Pierwszy przedtrzonowiec 10-11 lat
5 Drugi przedtrzonowiec 10-12 lat
6 Pierwszy trzonowiec 6-7 lat!!!
7 drugi trzonowiec 12-13 lat

KSZTAŁTOWANIE I UTRWALANIE DOBRYCH PRZYZWYCZAJEŃ.

  • Wyuczone wcześniej dobre przyzwyczajenia pozostaną u Twojego dziecka przez całe życie
  • Szczotkuj prawidłowo przez dwie minuty dwa razy dziennie.
  • Zachęcaj dzieci do szczotkowania, spraw by była to zabawa. Używaj szczoteczki z ich ulubionymi postaciami.
  • Dzieci rosną i chcą szczotkować zęby samodzielnie. Jest jednak mało prawdopodobne, że dziecko poniżej siódmego roku życia będzie dość zręczne, aby samemu poprawnie szczotkować. Używaj dodatkowo testów sprawdzających poprawność szczotkowania zębów w postaci tabletek lub płynów. Zapytaj o nie Twojego stomatologa.
  • Dla starszych dzieci motywowanie pomaga zachować dobre przyzwyczajenia- zarówno nawyk szczotkowania, co najmniej dwa razy dziennie, jak i nawyk szczotkowania prawidłowo. Używaj szczoteczek z włóknami pokazującymi stopień zużycia(zużywanie barwnika po ok. 3-ech miesiącach) pozwala dodatkowo określić czy dziecko prawidłowo szczotkuje.

REGULARNE WIZYTY U STOMATOLOGA

Zaplanuj wizytę u stomatologa między pojawieniem się pierwszych zębów i pierwszymi urodzinami Twojego dziecka. Twój stomatolog sprawdzi, czy wszystko rozwija Sie poprawnie i udzieli Ci porad na temat dbania o zęby dziecka. Twoje dziecko powinno odwiedzać stomatologa przynajmniej raz na sześć miesięcy.

Łączenie wizyt z innymi zajęciami oraz uczynienie z nich rodzinnego wydarzenia może spowodować, że dzieci nie będą się ich bać.

Stomatolog może zalecić stosowanie środka do lakowania lub środka fluoryzującego, aby zwiększyć ochronę przed próchnicą.

Być może zostanie zalecone leczenie ortodontyczne, aby pomóc zębom wyrosnąć w odpowiednim miejscu. Jeśli Twoje dziecko ma aparat ortodontyczny, jest bardzo ważne, aby wiedzieć jak należy go czyścić.

WYBÓR WŁAŚCIWEJ PASTY DO MYCIA ZĘBÓW

Fluor wzmacnia i chroni zęby, więc używanie pasty, która go zawiera pomaga zapobiegać próchnicy. Ponieważ młodsze dzieci często połykają pastę, dostępne są produkty o niższej zawartości fluoru. Zawsze używaj porcji pasty wielkości ziarenka groszku. U bardzo małych dzieci używaj małej porcji pasty roztartej na szczoteczce.

Jeżeli masz wątpliwości, czy stosować pastę z fluorem, zapytaj swojego stomatologa lub higienistkę, którzy doradzą, jaką pastę wybrać oraz czy należy używać innych środków z fluorem.

ZNACZENIE DIETY

Kiedy płytka nazębna wchodzi w kontakt z cukrem, powstają szkodliwe kwasy, które są główną przyczyną problemów z zębami. Im wyższa zawartość cukru w diecie Twojego dziecka, a co ważniejsze, im częściej cukier znajduje się w jamie ustnej, tym większe niebezpieczeństwo, że bakterie zaczną produkować kwasy powodujące próchnicę. Cukier spożywany przed snem może być szczególnie groźny dla zębów. Dlatego ważne jest, by przyzwyczajać dziecko do szczotkowania po każdym posiłku.

Jeżeli Twoje dziecko pije nocą, pamiętaj by nie podawać mu płynów zawierających cukier lub rzeczy kwaśnych, soków lub napojów gazowanych. Najlepiej zastąp je wodą.

TECHNIKA SZCZOTKOWANIA

Małe dzieci(etap pierwszy) nie są w stanie same czyścić zębów. Jednym z najlepszych sposobów, aby widzieć zęby Twojego dziecka i mieć do nich dostęp, jest trzymanie dziecka jak podczas karmienia butelką. U starszego dziecka( etap drugi i trzeci) stań za nim i unieś lekko jego główkę. Zmień wszystko w zabawę, na przykład "policzmy wszystkie twoje ząbki". Duże dzieci(etap czwarty) same dbają o utrzymanie higieny jamy ustnej i są wystarczająco zręczne, aby szczotkować samemu, ale wymagają sporadycznej kontroli.

Istnieje wiele technik szczotkowania. Zapytaj swojego stomatologa lub higienistkę, którą z nich polecają. Typową technikę opisujemy poniżej.

1 Umieść na szczoteczce porcję pasty wielkości groszku( małym dzieciom tylko rozsmaruj pastę na szczoteczce)
2 Zacznij od szczotkowania powierzchni zewnętrznych, ustawiając szczoteczkę pod kątem 45 stopni. Wykonuj delikatne ruchy okrężne.
3 Powtórz to samo dla powierzchni wewnętrznych tylnych zębów. Pamiętaj o czyszczeniu trudno dostępnych tylnych zębów.
4 Wyczyść wewnętrzne powierzchnie przednich zębów, trzymając szczoteczkę pionowo i przesuwając nią w górę i w dół.
5 Wyczyść powierzchnie żujące, stosując delikatne ruchy do przodu i do tyłu.
6Szczotkuj przynajmniej dwie minuty i upewnij się, że dziecko wypłukuje i wypluwa całą pastę( u niemowlaków szczotkuj bez pasty do zębów)

TECHNIKA SZCZOTKOWANIA SZCZOTECZKĄ ELEKTRYCZNĄ

Szczoteczka elektryczna może być bardzo pomocna w motywowaniu dzieci do szczotkowania. Jest ona zalecana dla dzieci starszych niż trzy lata. Zawsze sprawdzaj jak dziecko szczotkuje. Poproś stomatologa lub higienistkę o rady dotyczące technik szczotkowania. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowaną technikę:

1Stosuj porcję pasty wielkości groszku
2 Przyłóż główkę szczoteczki do zęba i włącz zasilanie
3 Delikatnie prowadź szczoteczką do jednej powierzchni na styku dziąsła i zęba do następnej
4 Poświęć kilka sekund na każdą powierzchnię na styku zęba i dziąsła
5 Szczotkuj przez dwie minuty.
6 Upewnij się, że dziecko wypluwa i wypłukuje całą pastę.

CO TRZEBA WIEDZIEĆ O ETAPIE PIERWSZYM?

Ząbkowanie

Ząbkowanie rozpoczyna się około szóstego miesiąca życia i może być nieprzyjemne. Można zmniejszyć ból przez zastosowanie gryzaka do ząbkowania. Masowanie dziąseł dziecka może również pomóc. Można także stosować odpowiednie żele, a kiedy dziecko skończy rok, środki przeciwbólowe dla dzieci. Zawsze jednak poradź się swojego stomatologa lub lekarza pediatry przed podaniem jakichkolwiek leków Twojemu dziecku.

Ssanie kciuka i smoczka

Jest to całkiem normalny zwyczaj u dziecka, ale kiedy ssanie staje się zbyt częste, może spowodować problemy z zębami. Smoczek lub kciuk może przeszkodzić w wyrzynaniu przednich zębów w odpowiednim miejscu, co powoduje ich złe ułożenie. Należy stosować smoczek ortodontyczny i z wiekiem odzwyczajać dziecko od ssania.

Wybór odpowiedniej szczoteczki.

Jest, więc bardzo ważne, aby używać szczoteczki, która została zaprojektowana dla danego etapu rozwoju dziecka.
  • Używaj szczoteczki o miękkich włóknach
  • Główka powinna być zbudowana tak, aby masować dziąsła i czyścić dużą powierzchnię.
  • Na tym etapie to Ty szczotkujesz, będzie Ci potrzebna szczoteczka z rączką, którą łatwo będziesz mógł poruszać.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ O ETAPIE DRUGIM

Pierwsze zęby

Na tym etapie dziecko powinno mieć komplet 20 zębów mlecznych. Pierwsze zęby zrobią później miejsce pierwszym zębom stałym. Dobre przyzwyczajenia wyuczone w tym okresie pozostaną u Twojego dziecka przez całe życie.

Wybór odpowiedniej szczoteczki
  • Używaj szczotki z małą zwężającą się na końcu główką i miękkimi włóknami.
  • Szukaj dużej grubej rączki, która pasuje do małej dłoni, ale jest również łatwa do trzymania przez rodziców, kiedy to oni szczotkują.
  • Szczoteczki z nadrukami z ulubionymi postaciami pomagają uprzyjemnić szczotkowanie.
  • Weź pod uwagę szczoteczkę elektryczną. Jest ona zalecana dla dzieci powyżej 3 roku życia. Posiada zwykle sygnalizator, aby zachęcić do szczotkowania przez dwie pełne minuty.

WAŻNE INFORMACJE O ETAPIE TRZECIM

Tylne zęby

Jest to moment, kiedy zaczynają się pojawiać pierwsze zęby stałe w tylnej części szczęki. Jest to ważny etap w higienie jamy ustnej, ponieważ przestrzenie powstałe po utracie zębów mlecznych oraz pierwsze stałe trzonowce mogą być trudne do czyszczenia. Upewnij się, że z właściwą dokładnością czyszczone są również tylne zęby.

Wybór odpowiedniej szczoteczki.
  • Używaj szczoteczki z małą zwężającą się na końcu główką i miękkimi włóknami. Takiej, by dotarła do trudno dostępnych tylnych zębów.
  • Szukaj dużej grubej rączki, która pasuje do małej dłoni, ale jest również łatwa do trzymania przez rodziców, kiedy to oni szczotkują.
  • Szczoteczki z nadrukami z ulubionymi postaciami pomagają uprzyjemnić szczotkowanie.
  • Weź pod uwagę szczoteczkę elektryczną dla dzieci. Jest ona zalecana od trzeciego roku życia. Posiada ona sygnalizator, aby zachęcić do szczotkowania przez dwie minuty.

UTRZYMANIE ZĘBÓW W ZDROWIU W ETAPIE CZWARTYM

Nici dentystyczne

Kiedy Twoje dziecko dorasta wprowadź używanie nici dentystycznej, aby czyścić powierzchnie pomiędzy zębami? Zapytaj swojego stomatologa lub higienistkę, kiedy i jak Twoje dziecko powinno używać nici dentystycznej.

Utrata zębów i ich ochrona

Niestety zdarzają się wypadki, szczególnie aktywnym, starszym dzieciom. Możesz zapobiec utracie lub uszkodzeniu zęba dając dziecku odpowiednio dopasowaną ochronną szczękę. Szczególnie, kiedy uprawiają one jakiś sport kontaktowy.

Wybór odpowiedniej szczoteczki
  • Należy szukać szczoteczki, która jest odpowiednia dla mieszanego uzębienia(zęby mleczne i stałe) u dzieci w tym wieku.
Włókna o różnej długości czyszczą różnej wielkości zęby, a długie pęczki na końcu główki pomagają szczotkować tylne zęby.
Warto wziąć pod uwagę szczoteczkę elektryczną Może ona świetnie pomagać w motywowaniu dzieci do szczotkowania. Posiadają one zwykle sygnalizator, aby zachęcać do szczotkowania przez dwie minuty.