Po wypełnieniu zęba

INFORMACJA DLA PACJENTA PO WYPEŁNIENIU ZĘBA

Po założeniu wypełnienia nie ma ograniczeń w jedzeniu i piciu.
Należy jednak pamiętać, że każda interwencja lekarska jest czynnikiem drażniącym ”ząb” i po założeniu wypełnienia ma on prawo reagować prze 2 -3 dni na nagryzanie, zmiany temperatury (ciepłe lub zimne pokarmy). Stan taki jest prawidłową odpowiedzią „zęba” na wykonane zabiegi stomatologiczne, a nasilenie dolegliwości zależy od stanu zęba, z jakim Pacjent zgłosił się na wizytę.
W przypadku przedłużających się dolegliwości Pacjent powinien zgłosić to swojemu lekarzowi.
 
Po założeniu wypełnienia w zębach przednich występują nieznaczne różnice w kolorze wypełnienia i zęba ( ząb jest bardziej matowy wypełnienie bardziej przezierne). Jest to związane z odwodnieniem zęba podczas zabiegu i mija po kilku lub kilkunastu godzinach w zależności od stopnia odwodnienia zęba.
 
Przy założeniu wypełnienia z użyciem pasków oddzielający zęby(formówek) dochodzi do nieznacznego podrażnienia dziąsła w miejscu założenia paska. Dziąsło może być przez kilka dni podrażnione, zaczerwienione, a nawet zasinione i bolesne przy dotyku. Mogą wystąpić przez kilka dni dolegliwości przy nagryzaniu. Zaleca się stosowanie płukanek ściągających dziąsła (np.Eludril, Tantum Verde szałwia z rumiankiem)
 
Wypełnienie może przetrwać przez okres 5 lat, a nawet do końca życia, w zależności od jego umiejscowienia i rozległości ubytku. Jednak w dużej mierze zależy to od samego pacjenta:
Od częstotliwości wykonywania zabiegów higienicznych i zgłaszania się regularnie na wizyty kontrolne które są podstawą zachowania gwarancji na wypełnienie.
W zależności od stanu jamy ustnej pacjenta wizyty kontrolne wyznaczane są, co 3 lub 6 miesięcy.