Zanik kości

Co powinniśmy wiedzieć o ewentualnym zaniku kości wyrostka zębodołowego?
W trosce o zachowanie zdrowia i wyglądu twarzy.
 
Jeśli posiadacie Państwo braki w uzębieniu to znajdujecie się Państwo w grupie osób o zwiększonym ryzyku zaniku kości wyrostka zębodołowego.
 
Czym jest zanik kości wyrostka zębodołowego?
 
Część kości szczęki i żuchwy, w której osadzone są zęby nosi nazwę wyrostka zębodołowego. Zanik kości wyrostka zębodołowego może być rezultatem urazu nowotworów, lub najczęściej jest wynikiem utraty zębów.
 
Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do powstania pustego otworu, w którym tkwiły wcześniej korzenie zębów. Jeśli otwór pozostanie pusty, wyrostek zębodołowy ma skłonność, aby ulec zanikowi a otaczająca go tkanka dziąsłowa z upływem czasu zapada się.
 
Zdiagnozowanie zaniku kości oznacza, że pacjent nie posiada kości w miejscu, w którym powinna się ona znajdować.
 
Na czym polega leczenie kości?
 
Leczenie kości polega na wypełnieniu otworu po usuniętym zębie materiałem kościozastępczym i zabezpieczeniu go osłoną kolagenową.
 
Osłona (membrana) kolagenowa- pełni funkcję bariery zapobiegającej wrastaniu komórek nabłonka w odbudowującą się kość. Materiał kościozastępczy który wypełnia pusty otwór, stymuluje rozwój nowej kości i tym samym odbudowuje wyrostek zębodołowy.
W miarę rozwoju nowej kości materiał przeszczepowy ulega wchłonięciu. Proces ten może trwać od 6-12 miesięcy.

Jakie są konsekwencje zaniku kości?
 
\konsekwencje zaniku kości mogą prowadzić do przedwczesnej utraty zdrowych zębów i powodują także zniekształcenie rysów twarzy( zapadanie policzków, silne pomarszczenie skóry wokół ust). Zapobieganie zanikowi kości pozwala na zachowanie naturalnych rysów twarzy.
 
Nie leczony, postępujący zanik kości może doprowadzić do utraty kolejnych zębów i może zwiększyć ryzyko złamania kości szczęk i żuchwy.
 
Jakie korzyści wynikają z leczenia kości?
 
Leczenie obszarów zarówno dotkniętych zanikiem kości, jak i obszarów narażonych na przedwczesny zanik kości(miejsca braków) może zapobiec utracie zarówno zdrowych zębów jak i zdrowej kości. Ponieważ żuchwa jak i szczęka tworzą owal twarzy, zachowanie czy odbudowanie kości może pomóc zachować naturalny jej wygląd.

Czy jesteście Państwo kandydatami do leczenia kości wyrostka zębodołowego?
 
Jedynie Państwa stomatolog może stwierdzić czy są Państwo kandydatami do regeneracji kości. Można to dokładnie określić na podstawie badań i zdjęć radiologicznych. Dopiero po dokładnej diagnostyce zostaną zaproponowane właściwe metody leczenia