Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza to podstawa stomatologii, czyli leczenie ubytków próchnicowych oraz tzw. ubytków klinowych(pochodzenia niepróchnicowego).
Celem tego leczenia jest usunięcie chorych zainfekowanych bakteriami twardych tkanek zębów i wypełnienie braków materiałami naśladującymi własny ząb, aby jak najdłużej zachować go zdrowego w jamie ustnej.
Pomimo tego, że obecnie używane materiały cechują się dużą wytrzymałością i estetyką używamy ich do wypełnienia małych i średnich ubytków w zębach.
W przypadku dużych ubytków w zębach lepszym rozwiązaniem jest wykonanie uzupełnień w pracowni protetycznej w postaci nakładów.
Zadaniem takich wypełnień jest nie tylko odbudowa estetyczna ale co najważniejsze funkcjonalna zęba.
Zęby, które wymagały leczenia kanałowego(przewodowego) bardzo często są zębami bardzo zniszczonymi.
W odcinkach bocznych odbudową z wyboru będzie nakład natomiast w odcinku przednim korona. Ząb martwy pod taką odbudowę musi być wzmocniony estetycznymi włóknami z włókien szklanych.

Ubytki przyszyjkowe (klinowe) to dziury, które pojawiają się w zębach ale ich przyczyną nie są bakterie, ale zgrzytanie zębami wady zgryzu, które powodują nieprawidłowe kontakty zębów a następnie ich przeciążenie, kwaśna dieta, nieprawidłowe i zbyt mocne szczotkowanie zębów.
Efektem takiej działalności jest ubytek przy szyjce zęba( w okolicy dziąsła).

Stosując obecne na rynku wysoko zaawansowane technologicznie wypełnienia oraz systemy łączące jesteśmy w stanie założyć wypełnienie tak, że będzie ono niezauważalne, estetyczne, perfekcyjnie wymodelowane, wypełnienie, które będzie harmonizowało z sąsiednimi zębami zarówno pod względem koloru jak i kształtu, a dzięki zastosowaniu najnowszych systemów polerujących idealnie gładkie i lśniące tak jak zęby sąsiednie.
Ale to nie wszystko. Nie możemy zapomnieć o przyczynie powstania ubytku i musimy ją usunąć bo samo założenie pięknego wypełnienia na nic się zda jeżeli przyczyna nadal pozostanie w jamie ustnej i w krótkim czasie doprowadzi do powstania nowego ubytku.